Egy kis történelem, honnan ered a churros?
A spanyol fánk vagy churros a világ egyik legnépszerűbb étele, Spanyolországban, Portugáliában, Franciaországban, Latin-Amerikában, de még az Amerikai Egyesült Államokban is találhatunk churreríákat, utcai churrosárusokat. Minden régiónak megvan a maga jellegzetes churrostípusa, tölteléke, mártása, de vajon honnan ered ez az ellenállhatatlan finomság?
A gasztrotörténészek két elméletet állítottak fel a churros eredetéről.
1. Elmélet
Lássuk az elsőt: nem is Spanyolországból, hanem Kínából származik az őschurros! És mégcsak nem is a kasztíliaiak, hanem a mozgékony és kalandvágyó portugál hajósok hozták el elsőként Európába ezt a fánkreceptet valamikor a 16. század elején, a Ming-dinasztia idején. A lisszaboni kikötőből aztán villámsebesen terjedt a churros híre az Ibér-félszigeten. Kínában ma is megtaláljuk a churros ősét, youitaonak (vagy yóuzháguǐ-nak) hívják ezt a forró olajban kisütött, hosszúkás fánkot, de Malajziában, Indonéziában és Szingapúrban is belefuthatunk ebbe a finomságba.
2. Elmélet
A másik elmélet közelebb áll a spanyol patrióták szívéhez. Szerintük a churrost ősidőktől fogva tökéletesítették a zord körülmények között élő hegyi pásztorok, akik a lassan elkészíthető kenyér helyett pillanatok alatt kisüthető fánkocskákat reggeliztek. A nevet is innen eredeztetik, a churra kos ívben tekeredő szarva tényleg emlékeztet a spanyol fánk alakjára.
A fantáziadúsabb értelmezők ezt a két sztorit egyszerűen összefűzik, szerintük ugyan Kínából jött a churros, de a derék, spanyol hegyi pásztoroknak köszönhetően nyerte el végső formáját.
Amit biztosan tudunk, hogy a 17-18. században folytatta hódító útját a churros, Latin-Amerikába, majd Észak-Amerikába a felfedező-hódítók hajóin (portugál és spanyol közvetítéssel) érkeztek a virgonc fánkok.”
Van, aki reggelire churrosozik, van, aki délutáni édességként fogyasztja, egyesek kizárólag a fesztiválok idején eszegetnek belőle, mások pedig egy átbulizott éjszaka hajnalán harapnak rá egy frissen sütött, ropogós spanyol fánkra, forró csokoládéba mártogatva. Hmmm, de milyen jó is az, amikor télen, Madridban például, a salsa bulinak hajnali 6-kor vége van, és 8-ig sorban állhat az ember a forró csokis churrosért, mert csak 8-kor nyit az étterem, és ott fagyoskodik 2 órát a hideg utcán, akkor bizony dupla olyan jóízű a frissen kisütött fánkocska!
Hányféle churros létezik?
Ajjaj- rengeteg!
A klasszikus churrosban nincs töltelék, egy csillagformájú nyíláson préselik át a tésztát ahhoz, hogy szép, bordázott hengerek alakuljanak ki, ezeket aztán forró olajban sütik ki. A frissen kisült fánkot meg lehet szórni cukorral vagy különféle mártásokba lehet tunkolni, a spanyolok előszerettel reggeliznek “chocolate con churros”-t, azaz forró csokiba mártogatják a churrost. Ez a forró csoki egy nagyon sűrű, nagyon édes, nagyon forró csoki, inni nem nagyon lehet, csak szürcsölgetni, olyan sűrű. Churroshoz tökéletes, de aztán ember legyen a talpán, aki megissza az egész csészével!
Egyébként Spanyolországban sokan tejeskávéval is fogyasztják a churrost, de akkor is mártogatnak, ilyen jófejek ezek a spanyolok!
Ahogy a spanyol és a portugál nyelvnek is számtalan variációja él a világban, a churrosból is sokfélét találunk Madridtól Párizson, Porto-n, Mexikóvároson át egészen a Fülöp-szigetekig vagy Rio de Janeiróig.
A brazilok csokival töltik, Mexikóban a sós tésztájú, elképesztően édes dulce de leche-vel (karamellizált tejkrém) vagy vaníliával töltött churros dívik, Kubában a rózsaszín guáva gyümölcsből készül a töltelék. Délkelet-Spanyolországban mind a mai napig inkább sózott churrost esznek (hasonlóan a távoli, kínai rokon youitaohoz), Uruguayban a sajttal töltött változat terjedt el. A palacsintához hasonlóan szinte bármivel elkészíthetjük a churrost: fahéjjal, banánnal, kávékrémmel, barackkal, fagylalttal, bodzavirággal.
Ha a formagazdagságot nézzük, akkor Gombóc Artúr csokoládéleltára juthat eszünkbe, hiszen van egyenes churros, karcsú churros, dundi churros, csomóra kötött, perecformájú, babapiskóta-szerű, csigaformájú vagy akár párnácska alakú.”
A spanyoloknál általában a churros- árus árul ugyanabból a tésztából készült, szintén bő, forró olajban kisütött “porras”-t is, ami vastagabb és olajosabb, mint a churros. Egy óriási üstbe körkörösen engedik bele a tésztát, és az egész egyben, csiga alakúan sül ki, és a kiszedésnél óriási ollóval vágják kisebb darabokra. (Nem mindegy, hogy “porra” vagy “porro”- ez utóbbi a marihuánás cigit jelenti, lehetőleg ne tévesszük el a rendelésnél, nagy nevetés lenne belőle!)
Hol találkozhatunk Magyarországon churros-szal?
A Gozsdu Udvarban van egy tapas bár, ahol próbát tehetünk a klasszikus churros-szal, érdemes Facebookon asztalt foglalni, mert elég népszerű hely, és ha kedden megyünk, még egy flamencóestbe is belecsöppenhetünk!
Ha a mexikói karamellás verzióra fáj a fogunk, elég ha elsétálunk a WestEndbe, ahol a Mucho Burrito gyorsétteremben sok más mexikói étel mellett kipróbálhatjuk a dulce de lechés (karamellás tej) fánkot.
Szintén mexikói, de inkább fahéjas változatot kóstolhatunk a Calavera étteremben, ezért ugyan ki kell utazni a városközpontból Újpestre, de megéri a fáradtságot, és nem csak a churros miatt! 🙂 Időszakosan különböző fesztiválokon is vásárolhatunk churrost, érdemes figyelemmel kísérni például az I Love Churros oldalát.
Spanyol fánk készítése lépésről lépésre
És természetesen otthon is hozzáfoghatunk a churrossütéshez! Kedvcsinálóként ezen a videón mindjárt hatféle receptet nézhetünk végig. Itt pedig egy tojásmentes változat.
Milyen eszközökre van szükség a spanyol fánk készítéséhez?
Szükségünk lesz egy lábosra, fakanálra, nagy serpenyőre, és az egyik legfontosabb: egy habzsákra csillag formájú végződéssel! Ezzel az eszközzel tudjuk a tésztacsíkokat bordázott kosszarv- alakúra formázni. A habzsák lehet vászon, de elkészíthetjük házilag is egy erősebb nejlonból. Ja, és egy olló is kelleni fog, amivel lenyisszantjuk a tésztacsíkokat, miután kellő hosszúságú adagot nyomtunk ki a habzsákból (az Ikeás pizzavágó ollók tökéletesen megfelelnek ennek a célnak).
Ezeket a hozzávalókat kell beszerezni:
Ahogy fent is írtam, van édes és sós churros, most nézzük egy édes recept hozzávalóit, ezzel nehéz mellényúlni:)
- víz (2,5 dl)
- barna cukor (2 ek)
- vaj (8 dkg)
- finomliszt (15 dkg)
- tojás (2 db)
- vaníliaaroma vagy vaníliás cukor
- extra szűz olívaolaj (Picual vagy Cornicabra fajtájú- ezekkel lehet sütni, sőt, jó kis mediterrán aromát adnak az ételhez)
- vaníliás vagy csokoládés puding (3 dl)
- fahéj
Ennyi időt szánjon a spanyol fánk elkészítésére (elkészítési idő 20 perc, tészta fagyasztása: 45- 60 perc)
Ha csak az elkészítés és a sütés idejét nézem, akkor elég a 20 perc, de ha a tésztát sütés előtt legalább egy órára a fagyra tesszük, még jobb lesz a fánkunk állaga!
- A lábosban kezdjük forralni a vizet, tegyük hozzá a vajat, sót, barna cukrot.
- Amikor felforrt, adagoljuk hozzá a lisztet, majd keverjük addig, amíg össze nem áll a tészta.
- Vegyük le a tűzről, hagyjuk kihűlni.
- Adjuk hozzá egyesével a tojásokat és a vaníliakivonatot vagy vaníliás cukrot. Keverjük simára (ha alkarra gyúrunk, kézzel, ha kényelmesebbek vagyunk, robotgéppel).
- A habzsákra helyezzük fel a csillagforma végződést, pakoljuk bele a zsákba a tésztát, és nyomjuk ki belőle a churrost, 6- 8 centinként nyisszantsunk belőle.
- Ha van időnk, a tésztacsíkokat tegyük a fagyasztóba 45- 60 percre, aztán ha közeleg az idejük, forrósítsuk fel az olajat a serpenyőben.
- Ha forró az olaj, óvatosan helyezzük el benne a fánkokat, aztán ha körben megpirultak, ki is vehetjük őket.
- Ha kész a fánk, kifúrhatjuk a közepét és betölthetjük a habzsák segítségével a pudingot.
- Ha töltelék nélkül készítettük, a frissen sütött churrost forgassuk meg fahéjas cukorban.
Hogyan, mivel lehet tálalni a churrost?
Teával, tejes kávéval, smoothie-val, tejjel szervírozhatjuk a kész churrost.
Ahogy fent is írtam, kedvünk szerint variálhatjuk a fánk töltelékeit vagy a hozzá felszolgált szószokat.”
Mexikóban előszeretettel mártogatják a churrost champurradóba (kukorica alapú, forró ital). Ha mi még nem állunk készen erre a kukoricás gasztroélményre, nyugodtan próbáljuk ki lekvárral, csokiszósszal!
Némi vajból, mézből, kakaóporból és fahéjból remek csokiszószt készíthetünk: miközben sülnek a fánkok, egy kis lábosban tegyünk fel 5 dkg vajat és két evőkanál mézet. Közben keverjünk össze két evőkanál kakaóport egy teáskanál fahéjjal, majd amikor már összeolvadt a mézes vaj, keverjük össze a fahéjas kakaóporral, érdemes egy kis vizet is adni a szószhoz, úgy nem fog olyan gyorsan megdermedni.
Gyakran Ismételt Kérdések
A churros a világ egyik legnépszerűbb street foodja: könnyen elkészíthető, olajban kisütött, vékony, hosszúkás, bordázott fánk, lehet édes, lehet sós, van belőle töltött és töltetlen verzió.
Tálalható szószokkal, smoothie-val, tejjel, kávéval, teával vagy champurradóval
(kukorica alapú ital)
Fogyaszthatjuk reggelire, délutáni falatkaként, fesztiválokon, buli utáni hajnalon.
Vélemény, hozzászólás?