Az ember haja mindennapos megpróbáltatásokon esik át, amitől szárazzá és töredezetté válhat. Gázok, gőzök, stressz, egészségtelen táplálkozás- mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy egyszer csak elkezdjen csomókban hullani a hajunk. Namost, ez vicc, de tényleg, mit csinálunk, ha észrevesszük, hogy hajunk nem az a régi, fényes lombkorona, mint volt? Van egy módszer, amivel bárki segíthet visszaállítani haja egészségét, ez pedig nem más, mint ha olívaolajjal kezeljük. Olívaolaj hajra? Sikamlósan hangzik, de igen, mutatjuk hogyan segít.
Miért jó az olívaolaj a hajra?
A hajunkat minden nap számtalan hatás éri. Erős napfény, hideg szél, a levegőben szálló szennyeződések, nem beszélve a különféle hajformázó eszközökről és hajszárítókról. Ezek mind roncsolják a haj szerkezetét, porózusabbá teszik a hajszálakat, ami azt jelenti, hogy a haj elveszti a nedvességtartalmát. Márpedig ahhoz, hogy egészséges és szép maradjon, szükséges a nedvesség-, illetve a tápanyagtartalmának megőrzése.
Az olívaolaj bizonyítottan jótékony hatással lehet a szervezetünkre nem csupán belsőleg, de kívülről is. Tartalmaz vitaminokat (A, E, K vitamin), ásványi anyagokat (vas, kalcium, magnézium, aminosavak), illetve proteineket is, amelyek segítségével a bőrünk, a körmünk és a hajunk is egészségesebb lesz.
Mivel az olívaolaj tele van telítetlen zsírsavakkal, így megköti a hajszerkezetben található szabadgyököket, és segít a szerkezet helyreállításában. Nem csupán hidratálja, és a már roncsolt szerkezetet állítja helyre, de segít a megelőzésben is, hogy hosszú távon is egészséges maradhasson a hajkorona.
Milyen hajproblémákon segíthet az olívaolaj?
Nem is hinnénk, mennyi minden károsítja a hajunkat. Hajvasaló, hajszárító, hajzselé, az is, mikor összefogjuk a hajunkat egy hajgumival. A haj egyre szárazabb lesz, megtörik, elveszti dússágát, a vége töredezni fog, és könnyebben kihullhat.
Ezen kívül azt is meg kell említenünk, hogy bizonyos hajápoló szerek és samponok is károsíthatják a hajat, habár úgy adják el nekünk, hogy szebbé-jobbá varázsolják azt. Ráadásul az sem előnyös, ha túl forró vízzel mosunk hajat, vagy ha túl hideggel, és persze az sem segít, ha túl erősen dörzsöljük a fejünket (hacsak nem vagyunk Micimackó: „gondol-gondolj”!). Igazából észre se vesszük, de szinte minden nap mi magunk vagyunk azok, akik a hajunk egészsége ellen dolgozunk.
Az olívaolaj hajra alkalmazva segít visszaállítani a hajad egészséges szerkezetét, a szálak könnyebben megtartják a nedvességüket, így sokkal élettel telibbek lesznek.
Hogyan használd az olívaolajat a hajadon?
Erre sajnos nincs egységes, mindenkinek jó recept: minden embernek más haja van, és más eredményt akar. Mutatunk néhány egyszerű módszert: próbáld ki, hogy neked melyik válik be a legjobban!
Hajmosás előtti pakoláshoz
Óvd meg a hajad a samponok okozta károsodástól, hajmosás előtt oszlass szét egy kevés olajat a hajadon az ujjaiddal. Száraz fejbőr esetén érdemes magába a fejbőrbe is masszírozni az olívaolajból, ám zsíros haj esetén inkább kerüld a hajtöveket. Hagyd magadon a pakolást egy kis ideig, de addig ne fetrengj a kanapén vagy az ágyon, minden totál zsíros lesz! Aztán mosd meg a hajad, ha lehet, extra-szűz olívaolajos samponnal (a több nem mindig jobb, de ebben az esetben igen), és öblítsd le langyos vízzel.
Olívaolaj hajvégápolóként
Az ujjbegyeid segítségével- mi mással? vidd fel az olívaolajat vékony rétegben a hajtincsek végére, babrálgasd kicsit szeretettel a hajvégeket, majd fésüld át a hajad. Ez habár időlegesen is, de segíthet a roncsolt hajvégeket elfedni. A teljes regeneráció érdekében azért persze érdemes elmenni fodrászhoz, aki aztán könyörtelenül levágja a töredezett hajvégeket, de ezzel megfiatalítja a hajszálakat. A jövőben is használhatod az olívaolajat hajvégápolónként, így megóvhatod a hajvégeidet a roncsoló hatásoktól.
Olívaolaj mélykondicionáláshoz
Keverj össze olívaolajat vízzel 1-1-es arányban, majd hajmosás után vidd fel a hajadra, és hagyd hatni körülbelül 10 percig. Addig fesd ki a körmödet vagy szedd ki a szempilládat. Végül öblítsd át a hajad, egy kis sampont használhatsz:)
Nagyon száraz hajra
A kifejezetten száraz hajat bizony sokkal nehezebb tényleg dússá és egészségessé varázsolni! Ilyen esetben ajánlott egy olívás-mézes keveréket készíteni (4 evőkanál olívaolaj + fél evőkanál méz), amit forró víz felett kell felmelegíteni, hogy ne veszítsen tápanyagtartalmából (vagyis ne mikrózd!). Ezután a keveréket vidd fel a hajtövekre, masszírozd bele alaposan, és nagyjából 20 percig hagyd rajta. Végül jöhet a megszokott hajmosás és kondicionálás. Csodálkozol, ugye? Érdekes keverék, olaj és méz, de ne idegenkedj tőle, rettentő hatásos módszer!
Göndör haj megzabolázására
Ha göndör hajad van, tudhatod, sokszor nem könnyű rendbe szedni a rakoncátlan tincseket. De egy kis olívaolaj a göndör hajra fésülés előtt, és sokkal könnyebben kifésülhetővé, rendezettebbé és fényesebbé fog válni a frizura!
Fontos: a zsírosodásra hajlamos, nagyon vékonyszálú hajra nem feltétlenül tanácsos olívaolajat alkalmazni, mert erősítheti a zsírosodás folyamatát, és elnehezítheti a hajat, ezáltal lelapult hatást eredményez. Ezen kívül festett, vagy szőkített haj esetén óvatosan kell alkalmazni, mert sárgás árnyalatúvá színezheti a tincseket. Arra is nagyon figyelj, hogy ne használd az olajat hajvasalás, hajgöndörítés előtt közvetlenül mert így könnyen megéghet.
Ha hosszabb ideig, pakolásként kerül az olívaolaj a hajra, akkor érdemes zuhanysapkát használni. Ez egyrészt megakadályozza, hogy az olaj mindenhova lecsepegjen, másrészt a sapka alatt rekedt hő segíti a tápanyagok felszívódását. De azért még így se hemperegj a pároddal az ágyon, amíg rajtad van a hajpakolás:)
Melyik módszer a leghatásosabb?
Bár a fent említett módszerek is hatékonyak, néhány kutatás szerint az olívaolaj akkor tudja legjobban kifejteni hatását, ha vízbázisú termékekkel együtt alkalmazzuk.
Így például az lehet a leghatékonyabb módszer, ha hajmosás után felvisszük hajunkra a balzsamot, és ennek a tetejére kenjük rá az olívaolajat, hagyjuk hatni, majd átöblítjük. Illetve jó lehet az előbbiekben említett módszerek közül az is, amikor hajmosás előtt a nedves tincsekre felvisszük az olajat, ami így egy védőrétegként fog szolgálni a samponok esetleges káros hatása ellen. De akár belekeverhetjük közvetlenül a kondícionáló termékünkbe is.
Akinek pedig könnyen zsírosodó és vékonyszálú haja van, annak inkább a jojoba-, vagy az argánolaj az ajánlott, mert ezek kevésbé nehezítik el a hajszálakat (de pszt, most az olívaolaj a sztár:)
Milyen olívaolajokkal lehet kezelni a hajat?
Természetesen olívaolajok közül is többféle létezik, és nem mindegy, hogy melyiket használjuk. Az persze, hogy milyen fajtájú bogyókból készült, itt annyira nem fontos, hiszen nem gasztronómiai élményt keresünk, de nyilván itt is a minőséget keressük. A legjobb, ha mindig extra szűz olívaolajat használunk, habár ebben az esetben szerintem megengedett a sima szűz olívaolaj is. A sima olívaolaj illetve „pomace” vagy „sansa” már szóba sem jöhet, hiszen az előállításukhoz melegítésre van szükség illetve kémiai anyagokat nyomnak beléjük, és így elvesznek fontos jótékony összetevőik. Használhatunk tehát szüzet, de a legjobb minőségű az extra szűz olívaolaj.
Milyen eszközökre van szükség az otthoni olívaolajos hajápoláshoz?
Igazából nem szükséges semmilyen bonyolult szerkezet ahhoz, hogy könnyedén felkenhesd az olívaolajat a hajunkra. Tehát a kérdés fölösleges, de „seo” szempontból meg kell, hogy jelenjen. Nem baj, írjunk róla pár mondatot!
Ha valamilyen pakolást szeretnél készíteni, akkor egy tálban keverd össze az olívaolajat a másik összetevővel, és ujjaiddal, vagy akár egy hajfestő ecsettel vidd a hajra. Ahhoz, hogy hajmosás előtt felvidd, szintén nem kell semmi a kezeden és az olajon kívül. Az öblítéshez pedig nyugodtan használd a saját, bevált hajápoló szereid. Na látod, ez ilyen egyszerű!
Ahogy említettük, a legjobb hatáshoz pakolás esetén esetleg elkél egy fürdősapka, de ezeken kívül tényleg semmi olyan eszközre nem lesz szükség, amit ne találnál meg alapból is a háztartásodban. A legfontosabb eszköz, az maga az extra szűz olívaolaj:)
Egyikünk sem gondol bele, hogy a mindennapok során mennyi káros hatás éri a hajunkat, de látjátok, ezzel az egy egyszerű módszerrel könnyedén visszaállíthatjuk hajunk egészséges, fényes és dús állapotát. Az olívaolaj rendszeres használata táplálja a hajat és visszaadja ragyogását! Ebben is sztár az olívaolaj!
Gyakran Ismételt Kérdések
A száraz, erősen igénybevett hajra kiválóan alkalmazható. A benne lévő vitaminok és ásványi anyagok táplálják a haj szerkezetét, helyreállítják a töredezett hajvégeket, visszaadják a haj dús és egészséges állapotát.
Bár az egészséges haj és fejbőr mindenképpen hozzájárul, hogy kevésbé hulljon az ember haja, ám ilyen esetben mindenképpen fontos az egészséges táplálkozás és a vitaminok fogyasztása. Hajnövesztésre viszont mindenképpen ajánljuk.
Érdemes minden hajmosáskor használni, a rendszeres alkalmazása fogja elhozni a kívánt hatást. Hajvégápolóként hajmosástól függetlenül is lehet használni, ám óvakodni kell a túl gyakori és túl sok olívaolaj használatától, mert zsírossá és nehézzé teheti a hajat.
Márti
Hát,én egészen más módon alkalmaztam: egészség,vitaminpótlás, covid félelem miatt eszem a Juventud BIO -ból naponta egy kiskanállal.És azt vettem észre, hogy a hajam egyszerűen több lett, dúsabb,tömöttebb, egészségesebb.
Egy baj van csak: az ősz hajszálakat nem tünteti el!
Csányi Dorottya
Oh, hát nem lehet minden tökéletes:) Köszönöm a visszajelzést, örülök, hogy megtapasztaltad, hogy működik a a dolog!