Miért fontos az egészséges táplálkozás?
Annyira elszaladt velünk a ló! Az ősember mit csinált? Egész nap vadászott, bogyókat evett, harcolt a barlangját elfoglalni akaró szomszédok ellen, egészségesen élt. Számára természetes volt az egészséges táplálkozás, megvolt neki a rendszeres mozgás, kiegyensúlyozott étrend, aztán mégis meghalt 35 éves korában. Nekünk már hosszabb élet adatott meg, hála az orvostudománynak, ami ez alatt a pár év alatt azért tagadhatatlanul sokat fejlődött (ugye, a nulláról, potom 300.000 év alatt a Homo Sapienstől számolva).
Manapság pont a másik végletben vagyunk. Alig mozgunk, esszük azokat az előregyártott kakákat. Sokszor már azt sem lehet tudni, mik az alapanyagai a harminc zacskóba csomagolt, ízfokozóval meg színezővel teli “étel”-nek nevezett izéknek, amik a boltok polcain csábítanak.
Vissza kéne térni az ősember vagy legalábbis nagyanyáink konyhájához. Hálásnak lennünk, hogy élünk, és hálánk jeléül kihozni az életünkből a lehető legjobbat. Vigyázni magunkra, vigyázni testi-lelki egészségünkre, egészségesen étkezni, egészséges anyagokat vinni a szervezetünkbe. Ennyivel tartozunk magunknak, és a minket kreáló erőnek, hívjuk azt Sorsnak, Jóistennek vagy Felsőbb Erőnek.
Mik az egészséges táplálkozás alapjai?
“Ép testben ép lélek” vagy “az vagy, amit eszel”… ezek a mondások nem hiába vannak benne annyira a köztudatban. Egyszerűbben kéne élni, létezni, lelassulni egy kicsit, és valahogy újra közelebb kerülni a természethez. Nem azt játszani, hogy az ember van a középpontban, hanem kiegészítve a természetet, az ember is részese a természet körforgásának. És itt jön be az egészséges táplálkozás.
Sokáig akarsz élni? Boldogan? Egészségesen? Olyan fizikai és mentális állapotban, hogy másoknak segíteni tudj? Egyél a természet által felkínált ételekből annyit, amennyire szükséged van, és a lehető legkevésbé manipulált formában! Fő a változatosság, nem a mennyiség!
Mik a fontos tápanyagforrások? Mennyire van szükség ezekből?
Gyümölcsök, zöldségek, magvak
Egyél sok gyümölcsöt, zöldséget, magvakat, mint az ősember! (Nyers mammuthúst inkább ne). Magas vitamin-, ásványianyag- és rosttartalmuknak köszönhetően szervezeted energiához jut, fittebb leszel (fiatalabb nem, arra csak C.N. képes), de nem lesz teltségérzésed, mint egy tál spagetti után például.
Fogyassz teljes kiőrlésű kenyereket, tésztákat!
A köles, hajdina, zab vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz. Mindig azt mondom, meztelen gabonából készült termékeket, fehér rizst ne együnk, magas szénhidráttartalmuk miatt megnövelik a vércukorszintet. Krumpli dettó, ebből keveset fogyasszunk, köretként inkább párolt zöldség legyen a tányéron. Ketchup helyett sűrített paradicsomot, halat-vadat s mi jó falat, szem-szájnak ingere. Inkább szárnyasokat, mint vörös húst, babféléket, rostokat.
Egyél hüvelyeseket!
A hüvelyesek (nem hiába a mediterrán diéta egyik fő alapelemei) nagy mennyiségben tartalmaznak káliumot, magnéziumot, B1, B2, B6 vitamint, érdemes őket fogyasztani. Ilyenek például a csicseriborsó, babfélék, lencse. De azért fogyasztásukkor ne essünk túlzásba, bélirritációt, puffadást okoznak, aztán éjszaka szellőztethetünk…
Így fogyaszd a húsokat
A húsokkal kapcsolatban, inkább együnk szárnyasokat (csirkét, pulykát, jércét), mint disznót (bár egyszer-egyszer becsúszhat egy jó kis malackodás), és mindenképpen fogyasszunk sok halat! Ugye itt nálunk, Spanyolországban, majd’ mindennap eszünk valami halfélét, ha nem ebédnél, akkor vacsira vagy legalább megy a tonhal a salátába (bár a hozzáértők inkább a kisebb méretű halakat ajánlják, a nagyobbak, a bennük felgyülemlett nehézfémek miatt sajna már nem mindig jó választás).
Egyél halat, csodákra képes
A halban sok az Omega 3! Egy szelet lazac (ha lehet vadlazac legyen, ne tenyésztett) friss paradicsomból készült szósszal (magas C vitamin– és likopéntartalom!), kis extra szűz olívaolajjal (Omega9) meglocsoljuk, és máris megvan a szervezetre annyira egészséges mesterhármas! A likopén védi a prosztatát az ebben az esetben nem tengeri herkentyűként emlegetett ráktól.
Állítólag a legegészségesebb halféle a szardínia, sütéskor ugyan rettenetesen büdös, de omlós, finom húsa kárpótol a készítésekor a konyhában felmerülő problémákért. Legjobb szabadban, rácson sütni, hmmm, sóval-citrommal mennyei eledel! Lehetőség szerint heti 2-3-szor fogyasszunk halat valamilyen formában!
A diófélék, olajos magvak fogyasztása fontos
Magas kálium, kálcium, magnézium tartalmuk miatt, erőt, energiát, szellemi frissességet ajándékoznak nekünk! Csak ne együnk túl sokat se belőlük, mert magas olajtartalmuk van, és ezért bizony hizlalnak. Pár szem dió, mandula vagy pisztácia, egy-egy fél marék tökmag, napraforgómag finom és egészséges kiegészítői lehetnek egy étkezésnek.
Fogyassz tejtermékeket, de alaposan válaszd ki, hogy melyiket
Aztán a tej. Erről megoszlanak a vélemények, egészséges-e ma a tej? Nem hiszem, hogy a kis helyen összezárt szerencsétlen tehenek sokszor véres tőgyéből géppel kiszívott tej, amit ultráznak és pasztőröznek, és kiszedik belőle a laktózt és mittudoménmivel dúsítják, egészséges lenne. Én maximum a kávéhoz iszom tejet, egyébként juhsajtot eszünk. De a kálciumtartalma miatt fontos, ha tehetjük, azért joghurtokat, túrót fogyasszunk.
Fogyassz mértékletesen tojást
Amikor szóba kerül az egészséges táplákozás, a másik ilyen vitafakasztó étel a tojás. Hogy lehet-e, mennyit lehet. A ”háború előtt”- mondja mindig anyukám, a második világháborúra célozva, naponta – mondták, hogy lehet egy tojást enni. Aztán kitalálták az orvosok, hogy a magas koleszterinszint miatt nem szabad, csak maximum heti 2-3-at. Aztán ma már megint az a közvélemény, hogy a tojás napi szintű fogyasztása nem ártalmas.
Képzeljétek, láttam olyan sportolót, aki reggelente megeszik egy 13(!) tojásból készített rántottát, és utána megy futni! Igaz, hogy csak a fehérjéből készíti, és hajnali 3-kor.
Szerintem ne essünk túlzásba a fogyasztásakor, de ha napi szinten megkívánjuk, nyugodtan együnk meg egy-egy tojást. Hosszú távon kell gondolkodni, időszakok vannak, majd lesz olyan időszak, amikor egyet sem fogunk enni napokig.
Anekdótikus megjegyzés: Megőrülök, amikor anyósoméknál minden étkezésnél mindenből kell, hogy legyen az asztalon. Férjem reggelije a következőkből áll: 3-4 szem dió (régebben, amikor megismertem, mindig egy sárgarépával kezdte a reggelit), mostanában 6-7 szem áfonya, aztán vagy egy tükörtojás vagy egy serrano sonkás integral szendvics, még egy valamilyen gyümölcs (kivi szokott lenni vagy barack), és egy jó nagy tál zabpehely langyos zabtejben, persze bele kell tenni sörélesztőt és frissen darált lenmagot (újabban chiamagot is!). Plusz még egy pohárka magnézium- és kollagén turmix. Remélem, semmit nem hagytam ki.
Az előkészítése fél óra, az elfogyasztása másik fél óra, ha nem több. Én meg ott ülök vele szemben a dupla tejeskávémmal és a sütikémmel, és ámulok.
Milyen gyakran kell táplálkozni a kiegyensúlyozott tápanyagbevitelhez?
Inkább együnk többször kevesebbet, étkezzünk változatosan! Napi 5 étkezés ajánlott, és az okosok azt mondják, hogy ne lakjunk jól sosem, az az egészséges, ha megállunk a kajálással, amikor úgy érezzük, hogy háromnegyedig tele vagyunk.
Ki képes erre? Tegye fel a kezét! Én nem, ha ez valakit vigasztal. De arra igen, hogy megválogatom, amit eszem, és megpróbálok 3 óra szünetet tartani két étkezés között…. megpróbálok… de ez gyakorlatilag sosem sikerül, tudvalevő, hogy az étkezés boldogságforrás is, valahogy az embernek rendbe kell tennie a lelkét, és akkor nem fog zabálni…
Nasiként szárított gyümölcsöt próbáljunk vagy magvakat csipegetni, a csokoládét-csipszet magas cukortartalmuk miatt, inkább hanyagoljuk.
Összefoglalva ne essünk túlzásokba, és együnk mindig nyugodtan, jókedvűen! Sokszor fontosabb a hangulat, ahogy eszünk, mint az étel elegantossága, amit eszünk! Így már nem is tűnik olyan ördögtől valónak az egészséges táplálkozás!
Milyen konyhai technikák járulnak hozzá az egészséges táplálkozáshoz?
Nagyon sok fajta-féle fűszer és főzési technika áll rendelkezésünkre, hogy ízesen készítsük el ételeinket, hogy az ”egészséges” étrend élvezetes is legyen.
Zsírban sütés helyett párolás
Ha arra gondolunk, hogy mi a jobb, zsírban sütni vagy párolni, bemócsingozni az ételt vagy megpirítani, esetleg ”baño María”- ban (Mária fürdő) gőzben puhítani, nyilván azért mindenki tudja a választ.
A sóval csak óvatosan
Húsok, zöldségek pirításánál például só hozzáadása nélkül is nagyon érdekes, kellemes íze lesz az ételnek, ki ne pirított volna otthon mandulát, szotyit?
Ha már sószegény étrendről beszélünk, mert ugyebár sok só használata egészségtelen, a különböző fűszernövények és zöldségek hússal való együttpirítása lehet a megoldás! Hiszen olyan erős, finom zamatot adnak az ételnek, hogy nem is fog hiányozni belőle a só! Ilyenek pl. a zeller, petrezselyem, fokhagyma (ezt extra szűz olívaolajon pirítva, hmmm QUÉERRRICO), babérlevél.
Megannyi lehetőség van az egészséges táplálkozás megvalósítására! Persze, aki- magamat is beleértve- hozzá van szokva a sok ízfokozóval és sóval meg mittudoménmivel dúsított gyorskajákhoz, az elején biztos szenvedni fog. Azért ezek a dolgok nem mennek egyik napról a másikra.
Amikor eldöntjük, hogy egészségesen fogunk élni, az olyan közhelynek hangzik, de a kezdéshez erő kell. Mindig hosszú távra tervezzünk, de rövid távú célokat is tűzzünk ki magunk elé, hogy könnyebb legyen teljesíteni, és legyen sikerélményünk, indulhassunk a következő után. ”Ide nekem az oroszlánt!”
Ne úgy kezdjünk neki, hogy ”mostakkormátólegészségesentáplákozom”, hanem inkább mondjuk azt: MA egészséges kaját készítek! Sokkal könnyebb az agynak a ”má”-t beprogramozni, mint egy hosszútávú dolgot. És mindig a ”MA”-ra koncentrálok, és a sok ”MA”-ból lesz egy mindig.
Lehet-e nassolni egészséges táplálkozás mellett is?
A nassolás egy olyan dolog, hogy ha az ember unatkozik, mit csinál? Eszik. Ha szomorú, mit csinál? Csipeget. Ha stresszes? Édességet zabál. Ha lelkileg rendben vagy, és le vannak foglalva a gondolataid, nem lesz szükséged nassolásra. Az evés ugye, boldogságforrás.
Magamról tudom, folyamatosan csipegetek, főleg édes sütikéket kávéval, kompenzálva a helyzetet, meg hogy nagyon sajnálom magamat. (Mondjuk Méntridán, ahol élünk, nem nagyon van lehetőség önmegvalósításra, meg a koronavírus rátett még egy lapáttal).
Azt tudom, hogy amikor olyan emberekkel vagyok körülvéve, akik mellett értékesnek érzem magam, és van egy cél, amiért dolgozom, nem is vagyok éhes! Minden pszichés! Emlékszem, amikor kutyaterápiáztam, annyira megtöltött a pozitív energia, maga az élmény, nem is gondoltam kajára sok-sok órán keresztül…
Ha egészségesen akarsz táplálkozni, de mindenképp nassolni vágysz, csipegess például áfonyát, szőlőszemeket, aszalt gyümit. (fúj, persze, ez is nehéz, a jó kis nógrádi sós ropi vagy csokis drazsé helyett). Ha megteheted (én nem, mert van két kamasz fiam, akiknek azért kell a zenergia, és rosszul lennének, ha nem lenne csokis kekszike a polcon), száműzz minden olyan ételt a fridzsiderből és a kamrádból, amiről úgy gondolod, nem tesz jót az egészségednek, így nem fog fájni a szíved, ha nem látod a csábulatba ejtő dolgokat, amikor titokban belesel valami csipegetnivaló után kutatva.
Miért fontos a testmozgás?
Ó, a testmozgás! Nagyon fontos összetevője az egészséges táplálkozásnak! Hát mire vagyunk mi teremtve? Ülni egész nap? Mire való a lábunk? Nagyanyáink idejében, néhol még most is a falvakban, az emberek egész nap kint voltak a mezőn, dolgoztak, vetettek, kapáltak, arattak, ástak.
A mai kultúrában a testmozgás luxusnak számít, miközben az lenne a legfontosabb. A sok ülőmunka, a városi élet fizikailag ellustított bennünket, de idegileg meg stresszel. És az sem jó. Felborult az egyensúly. Túl sok mindent akarunk idegileg átölelni, testileg meg eltunyultunk.
Hogyan lehet beépíteni a mozgást a mindennapokba?
Minden nap mozogj! Gyalogolj, biciklizz, ússz, fuss, ami jólesik. Ha eddig nem csináltál semmit, nem kell egyből maratont futni, kezdd kevéssel, így meglesz a sikerélményed, és tudod folytatni. Lift helyett használd a lépcsőt, menj gyalog/biciklivel a munkahelyedre/barátodhoz/moziba (persze, ha nem Székesfehérvár-Budapest viszonylatban gondolkozunk).
Sétálj! A tesmozgás oldja a stresszt, csökkenti a szív- és érrendszeri problémák kockázatát, jobb közérzetet biztosít! És nem utolsó sorban, megmozgatja a beleket. Gyaloglás közben a vér oxigénellátása javul, szervezetünk ötször annyi endrofint termel, mint nyugalmi állapotban. Anyukám mindig azt mondja (88 éves!), hogy amíg ő fel bír menni a lépcsőn a felső emletre, akár négykézláb is, nem adja fel! Szerinte minden lépcsőfok egy másodperccel meghosszabbítja az életét.
Az én célom napi 10000 lépés elérése… csak, hát ehhez is idő kell, egyszer lemértem, jó két és fél óra, honnan veszem erre az időt? Miközben ezermillió más dolgot is tennem kell? És akkor itt jön be a stressz. Ha nem vigyázok magamra, ki fog rám vigyázni? Úgy kell ezt felfogni, hogy ahhoz, hogy a nap többi részében jól tudjak működni fizikailag és agyilag, nekem erre a gyaloglásra szükségem van, ez alapvető. És nem úgy, hogy jaj,most akkor elmegyek gyalogolok egy kicsit, hanem ehhez szervezni a nap többi dolgát. Ép testben ép lélek, nem győzöm eléggé hangoztatni.
Diéta vagy kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás, hogy szabjuk meg a határt a kettő között?
Ha valakinek betegség miatt vagy mert fogyni szeretne, diétáznia kell, az egy kemény dolog. Ott aztán meg van mondva, mit mivel és hogyan ehet- vagy nem ehet, és nincs replika. Ott lemondás van, szenvedés és önmegtartóztatás, és a család agyára menés, idegi kimerültség. Illetve én így képzelem. Dehát mindenki magából indul ki. Nekem például valószínű, nagyon hamar szigorú diétát kell majd kezdenem, és már eleve ideges vagyok emiatt, akkor majd lesz nemulass szegény családomnak!
Azért is nehezek ezek a diéták, mert nincs közvetlen látható eredmény, és 2-3 hónapnak (vagy mínimum hétnek, de ilyen időintervallumoknál ez már mindegy) el kell telnie ahhoz, hogy valami történjen. AKARATERŐ! Persze, könnyű mondani, akaratereje annak van, akinek van jövőképe, hite, és lelkileg azért rendben van. A lelki rendbenléthez meg kell egy kis egészség, nemdebár?
Élet a diéta után
Egy ilyen diéta után folytatni az életet egészségesen táplálkozva semmiség! A lényeg, hogy nem szokunk vissza a rossz kajákra, amiket a diéta előtt fogyasztottunk. Aki diétázik, bőven tudja, mi az egészséges és mi nem, ezerszer utánanézett már valószínűleg.
Tehát, azt mondják, 21 nap kell ahhoz, hogy egy cselekvés szokássá váljon, úgy kell elkezdeni egészségesen élni, mozogni, ritmust váltani, hogy MA MEGCSINÁLOM. Közben lehet kis szívecskéket (vagy szőrös fütyiket- ki milyen lelkivilággal rendelkezik- felnőttek vagyunk, megengedhetjük magunknak) rajzolni a naptárba minden napra, amikor elértük a kitűzött célt, hogy MA megcsináltam!
Gyakran Ismételt Kérdések
Az egészséges “kerek egész” fizikai, mentális és emocionális egyensúlyt jelent. Mivel nincs olyan táplálék, amely minden tápanyagot egyaránt tartalmaz, ajánlott a gazdag, változatos étrend, hogy szervezetünk megkapja a számára szükséges összes tápanyagot. És ne feledkezzünk el a napi mozgásról sem!
Inkább többször együnk kevesebbet, de a reggelit semmiképpen ne hagyjuk ki! Az energiaszint fenntartásához fontos lenne, hogy ne legyél sohasem farkaséhes, illetve ne zabáld túl magad. próbálj meg kb ugyanolyan időközönként enni, és, ha jól akarsz aludni, este 8 után ne egyél!
Persze, belefér, ha nem csokis muffinról van szó! Az főétkezések között lehet csipegetni alacsony cukortartalmú gyümölcsöket, zabkekszet, dió- mandulaféléket, olajbogyót. Nassolhatunk zellerszárat is, sárgarépát, esetleg lenyalhatjuk a tejszínhabos epret kedvesünk köldökéről.
KAMI
Egy paleos étrendet próbáltam tavasszal, és ott az olivabogyót javasolták nasiként. Azóta faljuk a bogyóidat, isteni 🥰
Csányi Dorottya
De jó, Kamilla, nagyon örülök! Köszönöm a hozzászólást!