Hogyan készül a tökmagolaj?
A tökmag valódi egészségbomba, a szakszerűen kipréselt tökmagolaj pedig olyan töménységben tartalmazza a jótékony hatóanyagokat, hogy már napi 1- 2 evőkanálnyi olaj elfogyasztásával sokat tehetünk a testi-lelki épségünkért. A minőségi olaj záloga természetesen a tökéletesen kiválogatott alapanyag. A szép, zöld kabátkába öltözött tökmagból nyerhetjük az igazán jó minőségű tökmagolajat, a kopott, fehér magok már könnyen megavasodhatnak, nem valók a présbe. És akkor lássuk a kétféle elkészítési módszert!
A hidegsajtolás lényege, hogy minden adalékanyag nélkül préselik, sajtolják ki az olajat a magvakból. Fontos, hogy a folyamat során a hőmérséklet a présben nem emelkedhet 40 ℃ fölé, különben megváltozik az olaj íze és tápanyagtartalma! Épp ezért állandóan ellenőrzik a préselés nyomán keletkező szárazanyag hőmérsékletét, és ennek függvényében változtatnak a sajtolás sebességén, nyomásán.
Préselés után az olajat egy textil-szűrőrendszeren keresztül megtisztítják. Ha kész a hidegen préselt, megszűrt olaj, sötét üvegekbe zárják, hogy ne érje se fény, se levegő. Érdemes otthon is fénytől és hőtől védett helyen tartani! A hideg sajtolás előnye, hogy minimális hulladék keletkezik, a maradék olajpogácsákból tökmaglisztet, takarmányt, halcsalit lehet készíteni.
A másik eljárást melegen sajtolásnak vagy olajütésnek is nevezik (Magyarországon ez az eljárás állítólag már a XV. század óta dívik.). Először is alaposan megtisztítják, majd ledarálják a magvakat, ezután vizet és sót kevernek hozzá. Az így létrejött masszát megpirítják, majd ebből a pirított anyagból sajtolják ki az olajat.
A szakértők szerint a melegen sajtolt tökmagolaj veszít a vitaminokból és ásványi anyagokból, viszont gazdagabb lesz az ízvilága. Ausztriában vagy Szlovéniában különleges ízű, melegen sajtolt tökmagolajakat lehet kóstolni. Nyugat-Magyarországon is komoly kultusza van a hagyományos olajsütéses eljárással sajtolt tökmagolajnak elsősorban az Őrségben és a Bakonyban – ha rácuppantunk a témára, érdemes ellátogatnunk valamelyik tökfesztiválra.
Mit tartalmaz a tökmagolaj, amitől egészséges?
A tökmagolaj gazdag B-, C-, D- és E-vitaminokban, ásványi anyagokban (kálium, folsav, magnézium, cink, szelén, réz, vas) és gyulladáscsökkentő anyagokban. És ami a változatos, kiegyensúlyozott étkezés szempontjából nagyon fontos, 80%-ban “egészséges”, ún. telítetlen zsírsavakat tartalmaz, vagyis ha tudatosan építjük a tökmagolajat az étrendünkbe, csökkenthetjük a telített és a transzzsírok arányát.
Mik a tökmagolaj jótékony hatásai?
Felsorolni is nehéz, hogy mi mindenre jó ez a magocska! Ezek a hatások egymással összekapcsolódnak, de fontos, hogy ne csodaszerként tekintsünk a tökmagolajra, és ne feledkezzünk meg a komplex étrendről és a rendszeres testmozgásról sem!
A tökmagolaj tetőtől talpig jót tesz nekünk, kezdjük a tetőtől 🙂
1. Haj- és bőrápoló
Ha napi szinten, rendszeresen ropogtatsz tökmagot vagy fogyasztasz tökmagolajat, magas linolsavtartalmának és a benne található E-vitaminnak köszönhetően javul a bőröd ellenálló képessége, fokozódik a sejtjeid regenerálódása, sőt, a tökmagolaj még a hajhullást is megelőzheti!
2. Agyműködés, idegrendszer
Nemcsak a hajad serken, az agyad és az idegrendszered is olajozottabban fog működni, javul a memóriád, ha nem felejtesz el napi egy- két evőkanál tökmagolajat magadba diktálni. 🙂
3. Szív- és érrendszeri megbetegedések ellen
Ha tudatosan étkezünk és figyelünk a testünk jelzéseire, rendszeresen ellenőrizzük a koleszterinszintünket és a vérnyomásunkat, már elég sokat teszünk a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulása ellen. Hát még, ha hidegen sajtolt növényi olajokat (jelen esetben tökmagolajat) fogyasztunk rendszeresen!
4. Felfázás, gyulladás esetén
Húgyúti fertőzések kezelésére vagy megelőzésére is szokták javasolni a tökmagolajat a benne lévő fitoszterinek hatékonysága miatt. Ha a tüneteket kezelnéd, az olajfogyasztás mellett térj át vesekímélő diétára, kerüld a fűszeres ételeket, csokit, alkoholt, így könnyebben megszabadulhatsz a makacs gyulladástól.
5.Terhesség alatt is kifejezetten ajánlott a fogyasztása
A terhesség korai szakaszában a vetélés ellen szokták javasolni a tökmagolajat, a második és harmadik trimeszterben pedig a magzat idegrendszerének egészséges fejlődéséért.
6. Előzd meg a prosztatagondokat!
Nemcsak a nők, hanem a férfiak számára is nélkülözhetetlen a magas cinktartalmú tökmagolaj! Bizony, ha rendszeresen fogyasztod, megelőzheted vele a prosztata jóindulatú megduzzadását. Vesd alá magad egy háromhónapos kúrának, reggel, éhgyomorra egy kanál hidegen sajtolt tökmagolaj, és mondj búcsút a prosztatagondoknak!
7. Megelőzi az érelmeszesedést
A telítetlen zsírsavaknak köszönhetően az érelmeszesedés kialakulását is lassítja a tökmagolaj!
8. Erősíti az immunrendszert!
Ha támadnak a vírusok, allergiás időszak közeleg vagy egy hosszabb betegségből épülsz fel, nehogy félbehagyd a tökmagolaj rendszeres fogyasztását! Az ásványi anyagoknak köszönhetően erősebb lesz az immunrendszered, ellenállóbb leszel, gyorsabbá válik a felépülés folyamata és jelentősen csökkenhetnek az allergiás tünetek.
9. Menopauza tünetei
És még ebben is segít! Fitoösztrogén tartalmának hála csökkennek a hőhullámok, enyhébb lesz a fejfájás, elviselhetőbb a menopauza.
10. Mentális egészség, alvászavarok kezelése, emésztés
Emellett pedig segít az alvászavarok kezelésében, a depresszió elűzésében és az emésztés működésében.
+1
Támogatja a máj egészséges működését, segít a fogínyproblémák megelőzésében, fontos kiegészítője lehet a cukorbetegséggel kapcsolatos étrendnek, segít a szervezet méregtelenítésében.
Már ebből a néhány pontból is láthatod, a tökmag egy igazi szuperhős, nemtől, életkortól és élethelyzettől függetlenül ott segít, ahol tud! A tökmagolaj pedig azért is praktikus, mert nem kell teletömnünk magunkat végtelen mennyiségű tökmaggal, elég 1-2 kanál olaj, amiben koncentráltan ott van minden.
Hogyan és milyen mennyiségben ajánlatos fogyasztani a tökmagolajat?
A hidegen sajtolt tökmagolaj sütésre, főzésre nem alkalmas, mivel a hő hatására pont azt a tápanyagtartalmat veszítjük el, amit megóvtunk a hideg sajtolás során. Hát akkor hogyan építsük be a gurmékonyhánkba?
Például készítsünk belőle salátaöntetet! Mustárral, sóval, ecettel keverjük ki a tökmagolajat és mehet is a salátára. A zseniális krémleveseknek (pl. brokkoli, spárga, sárgaborsó, zeller) nemcsak az ízét, de a külsejét is feldobhatjuk, ha csurrantunk a tetejére egy kis tökmagolajat, és ha nem unjuk még, szórhatunk rá pirított tökmagot is.
Juhtúróból, tejfölből, fokhagymából, tökmagolajból isteni kencét keverhetünk, pirítsunk hozzá egy kis fűszeres kenyeret, és kész is a könnyű vacsi, már csak egy üveg behűtött fehérbort kell felpattintani hozzá.
És ahogy fent is írtam, ha nagyon eltökéltek vagyunk egészségünk megóvásának érdekében, napi egy-két evőkanál tökmagolajat nyugodtan elfogyaszthatunk csak úgy magában!
Gyakran Ismételt Kérdések
A hidegen sajtolt tökmagolajat salátákra, kencék készítésére, krémlevesekhez érdemes használni, de kúraszerűen magában is javasolt a fogyasztása.
Rengeteg ásványi anyag és vitamin van benne, ezen kívül 80%-ban telítetlen zsírsavakat tartalmaz, a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás egyik nélkülözhetetlen összetevője.
Napi 1-2 evőkanállal éhgyomorra, amennyiben kúraszerűen fogyasztjuk.
Marlok József
T cím!
Fokozott nyálképződés esetén ajánjálják-e?
Előre köszönöm válaszukat.
Csányi Dorottya
Kedves József! Elnézést a késői válaszért, nem láttam az üzenetét eddig. De ehhez a témához sajnos nem tudok hozzászólni, sajnos. Azért Boldog Új Évet kívánok! üdvözlettel, Csányi Dóri