A “Finca Las Manillas” már 1878 óta létezik, amire a mostani tulajdonosok nagyon büszkék. Arquillos kis falvában található az olajfaültetvény, kérem szépen, ez már Jaén, Andalúzia! Itt már olyan olajfatengerek vannak, hogy az csuda!
Ezen a vidéken nem csupán 1 milliónyi, mint Mora de Toledóban, hanem több, mint 300 millió olajfát találunk! Mondjuk ez a szám egész Andalúziára értendő, Jaén tartományban ”csak” 66 millió olajfa van, és ebből a mi kedves Novemberünk készítőinek 12000. Azért ez is rengeteg! Ezek egy része öregebb fákból álló régi ültetvény, és a kissé magasabb fennsíkon fekszik, (a Noviembre extraszűz olívaolaj ezen fák bogyóiból készül), a másik része pedig fiatal fákból áll. Ezek a körülbelül 30 éves olajfák a lankásabb részeken találhatók.)
A ”Manillas” családi kis vállalkozás nevét egyébként a farmon lévő épület főbejárata mellett, a falon lévő vaskarikákról kapta, ahová régen a parasztok kikötötték a szamaraikat.
.
Azért benyomok ide egy képet a Mora de Toledo-i olajfatengerről, itt legalább voltam.
Arquillos-ba pedig tervbe van véve, hogy megyünk, nagyon szeretjük őket.
Hogyan találtunk rá a Noviembrére?
Beával egy extraszűz olívaolaj somelier tanfolyamon ismerkedtem meg Madridban, ott kaptam tőle ajándékba egy üveg Noviembre olajat, azonnal beleszerettem (nem Beába, az olajba). Ha megkóstoljátok, illetve már, ha csak megszagoljátok, Ti is bele fogtok szeretni!
Beatriz egy négygyermekes családanya, a Granadai egyetemen tanít, és mellesleg viszi az olajüzemet… végetlenül kedves, szerény valaki. Igazi profi. Szeretem az ilyen embereket, akik ilyen nagy odaadással és élvezettel végzik a munkájukat, és nem szállnak el a pénztől (mert azért ahol 12000 olajfa van, azért ott van mani).
Noviembre: egy igazi gourmet extraszűz
A Noviembre olaj, amit tőlük viszünk haza Magyarországra, igazán különleges. A magasabban fekvő többszázéves olajfák bogyóiból készül. Ezek a fák ugyebár már nem teremnek annyit, mint fénykorukban, de a kevés termésért kárpótol a kinyert olaj minősége. A Fincán dolgozók, saját bevallásuk szerint szó szerint kényeztetik az olajfákat. (finca magyarul farmot jelent).
Eleve megvan a 11×11 nm-es területe minden fának, nincsenek egymáshoz olyan közel, összenyomorítva, mint a szardínia, mint az intenzív- illetve szuperintenzív művelésnél. Nőnek is a fák, mindenféle irányban, és mind a négy égtájról kapják a napot, ami a legfontosabb az olajbogyó érésekor!
Metszéskor tiszteletben tartják a fák lombkoronáját, csak a legszükségesebb metszéseket hatják végre a fákon. Automatikus öntözőrendszert használnak, és a föld trágyázását a lehullott levelek és ágak komposztjával végzik. A bogyóbetekarítást is nagy óvatossággal, ügyelve arra, hogy ne sérüljön a fa, éjszaka végzik, amikor pihen a fa, és hűvös van.
Először a fák törzsét finom ultrahangos rezgésekkel rázzák (ilyet se hallottam még), hogy meglazuljanak a bogyók a fán, azután tradícionális módszerrel, botokkal ütögetik az ágakat, hogy lehulljanak a bogyók. DE! Azokat még mielőtt földre érnének, röptükben kapják el.
Ez viccesen hangzik, de szerintem azért nem ugranak mindegyik bogyó után, hanem valamilyen NAGY ernyőbe vagy kiterített hálóra pottyannak bele. A lényeg, hogy nem ütődnek a földhöz, nem szenvednek sérülést. Ez azért fontos egyébként, mert ha sérült, nyomott egy bogyó, hamarabb kezd oxidálódni, nem lesz belőle minőségi extraszűz.
A Noviembre illata intenzíven visszaadja a friss zöld fű- és paradicsompalánta aromáját, ahogy a Picual fajtájú bogyókból kinyert olajokra jellemző. Ízre pedig megkapjuk, amit az illat alapján várunk, kellemesen kesernyés, 8-9 másodpercig (de nem tovább!) tartó pikáns zamatot. A kaparó érzés a torokban erőteljes, de nem fojtogató. (Innen tudjuk, hogy gyulladáscsökkentő hatása van, egyébként).
Ez a gourmet extraszűz olívaolaj minőségét annak is köszönheti, hogy egyrészt korai szüretről beszélünk, amikor még zöld az olajbogyó, másrészt pedig, az őrlés egész folyamata alatt a hőmérsékletet 20 fok körül tartják, ezzel is elősegítve, hogy aranyzöld színű, intenzív aromájú, frappáns ízű extra szűz olívaolajat kapjunk. (ugye tudjuk, hogy az extraszüzeknél a hidegen sajtolást 27-28 fok alatt értjük).
Úgy érzem, hogy náluk a külcsín és a belbecs harmóniája tökéletes. Gyönyörű, elegáns üvegekben, fantasztikus ízű, minőségi extraszüzet kapunk.
Noviembre Arbequina
Noviembre-t nemcsak Picual, hanem Arbequina fajtájú bogyókból is sajtolnak ám! Az Arbequina egyébként főleg a Spanyol- félsziget nyugati, tengerparti részeire jellemző, de
mára már azért más részeken (Castilla la Mancha, Andalúzia) is elterjedt.
Ennek köszönhetően, szintén korai sajtolással ebből a fajta bogyóból is élvezhetjük a Finca las Manillas másik gourmét olaját, a Noviembre Arbequina-t. Illatra ez is friss, üde, zöld, de ízre sokkal kevésbé kesernyés, nem csíp és nem kapar annyira, mint a Picual.
Az igazi extraszűz- kóstolók még azt is mondják, hogy “édeskés” íze van. Na, aki ezt édesnek érzi, az már igazán profi az olívaolajak világában!
Miért Noviembre?
Hogy miért kapta ez az extraszűz a Noviembre (November) nevet? Tulajdonképpen így tisztelegnek a nagymama emléke előtt.
Ugyanis az ő kedvenc hónapja volt a november, amikor is, ahogy mesélte, Arquillos, ez az andalúziai kis falu a hosszú nyári nagy melegek után ősszel újra életre kelt. Elkezdődtek a munkálatok az olajfaligetekben, hajnalban hangosan zúgtak a traktorok, füstölögtek a kémények, mindenkinek akadt dolga, felpezsdült a falu.
Bea szavait, hitvallását idézem:
“Szeretnénk tisztelegni korábbi generációink előtt, megőrizve szeretetüket és szenvedélyüket az olajfaligetek és Jaén iránt. Megpróbáljuk továbbadni ezt a szeretetet és életfilozófiát a következő nemzedékeknek, megtanítva nekik, hogy az olajfa ligetben csak egyetlen módja van annak, hogy éljünk: intenzív szeretettel, tisztelve a természetet. Noviembre, Jaén kitüntetett extra-szűz olívaolaja, ez a módja, hogy kifejezzük ezt az érzést.”
A Noviembre egyébként, az odaadó munkának köszönhetően, mióta megszületett, rengeteg nemzeti és nemzetközi elismerést kapott.