Azt, hogy a magas koleszterinszint veszélyes, mindenki tudja: tele van ezzel a net, csak úgy röpködnek a gyógyszerreklámok a tévében. De a koleszterin önmagában nem egy rossz dolog, sőt!
A koleszterin kell ahhoz, hogy a tested megfelelően működjön – ha viszont túl sok van belőle a véredben, lerakódik az érfalakon, szűkíti vagy el is zárhatja az ereidet: megnő a szívbetegségek vagy a stroke kockázata. De honnan veszed észre, hogy segítségre van szükséged?
A gond az, hogy a magas koleszterinszintnek nincsenek tünetei, csak akkor derül ki, ha elmész vérvételre. (Ez egyébként sem árt évente egyszer, de ha a kockázati csoportok valamelyikében ráismersz magadra, érdemes foglalkoznod vele. Például ha a családodban előfordult már ilyen probléma, dohányzol vagy esetleg kedveled a zsíros ételeket és nem jellemző rád, hogy rendszeresen nagy zöldség- és gyümölcslakomákat tartasz…) Ha pedig már jelezte az orvosod, hogy figyelned kell a koleszterinszintedre, gondolkodj el, milyen lehetőségeid vannak!
Mik a koleszterinszint csökkentő gyógynövények előnyei a gyógyszerekkel szemben?
Ha elolvasod egy koleszterinszint-csökkentő gyógyszer ismertetőjét, elég sok olyan mellékhatásra csodálkozhatsz rá, amitől kétszer is meggondolod, hogy – ha csak az egészségi állapotod komolyan nem indokolja – belekezdj a kúrába. Ha nem így van, viszont rizikócsoportba tartozol és szeretnéd megelőzni vagy csökkenteni a problémákat, szerencsére van más út is!
Attól a hírtől persze nem tudunk megkímélni, hogy kisebb-nagyobb életmódváltásra is szükséged lesz: közelítés az optimális testsúlyhoz, rendszeres mozgás, füstmentesség és egészséges étkezés.
A jó hír, hogy nemcsak egészségesebb leszel, hanem karcsúbb, fittebb – ha ettől nem lett máris jobb a kedved, akkor itt van még egy remek dolog: nagyon finomakat ehetsz!
Nehogy csak a laskára vágott zöldségek lelombozó látványa jusson eszedbe! Rengeteg egészséges és finom recept fut a neten, de most egy olyan lehetőséget ajánlok a figyelmedbe, amire talán még sosem gondoltál! Az, hogy egy étel finom legyen, nagyon sokban a fűszerezésen múlik. A friss, de még a szárított fűszernövényekről pedig nem feltétlenül tudjuk, hogy valóságos vitamin-, ásványi anyag – és antioxidáns-bombák! (Az antioxidánsok csökkentik az erekben keletkező lerakódásokat!) A gyógyteák pedig, ha az útmutatásokat betartod, szelíden, természetesen tartják rendben a szervezetedet.
Milyen koleszterinszint csökkentő gyógynövények vannak?
Azt talán már tudod is, hogy például a fokhagyma milyen csodaszer: ha három hónapig csak egyetlen gerezdet eszel meg naponta, akár 9%-kal is csökkenhet a koleszterinszinted. Ebből viszont már az is látszik, hogy az ajánlott gyógynövényeket – amelyek valójában nagyon finom fűszerek! – rendszeresen érdemes fogyasztani a várt hatás eléréséhez – azaz a heti menü összeállításakor se feledkezz meg róluk!
Persze a legtöbb fűszernövényt nem esszük nagy mennyiségben, de így is alaposan besegítenek a probléma megoldásába. Ilyenek például az oregano, a kakukkfű, a zsálya, a majoránna, a kapor, a koriander, a szegfűszeg vagy a fahéj . A gyógyteák pedig az előírt mennyiségben fogyasztva rendben tarthatják az érrendszeredet. Most öt finomságot ajánlunk különösen a figyelmedbe.
Nézzük, hogy mik a legjobb koleszterinszint csökkentő gyógynövények:
1.Gyömbér
Azon kívül, hogy koleszterinszint csökkentő gyógynövények közé tartozik, csillapítja a hányingert, a görcsöket, a gyulladásokat, a köhögést és a lázat is. Erős fertőtlenítő hatása van. Tele van A-, C-, E- és B-vitaminokkal, magnéziumot, foszfort, káliumot, vasat és cinket tartalmaz.
Minden nap egyél, különösen ősztől tavaszig, mert remekül erősíti az immunrendszert!
Akár friss, akár szárított- őrölt formában használhatod. A frissen reszelt gyömbérnek persze finomabb, intenzívebb az íze. Óvatosan kezdd, mert elég csípős tud lenni! Szinte minden nagyobb élelmiszerboltban megtalálod.
Készíthetsz belőle teát, tarthatsz otthon gyömbéres citromos mézet, tehetsz egy darabkát a húslevesbe, mártásokba, illik a húsokhoz, gyümölcsökhöz és nagyon jó süteményeket süthetsz vele, például a hagyományos angol –amerikai gyömbérkenyeret, mézeskalácsot.
A gyömbér is rettentően csíp, akár a fokhagyma, de azzal ellentétben, fogyasztása után nem marad kellemetlen a lehelleted. Egy pont a gyömbér javára:)
2. Csalán
Inkább csak a kirándulásokon szerzett csaláncsípések jutnak eszedbe erről a növényről, pedig a csalánnak csodálatos gyógyító tulajdonságai vannak. Lehet, hogy hallottad: a népi gyógyászatban friss csalánhajtásokkal csapkodták meg a reumás beteg tagjait, és ez a módszer a mai napig működik! De kiváló vértisztítóként tartják számon, oldja a salakanyagokat, méregteleníti a testet.
Bármelyik gyógynövényboltban, drogériában megveheted a szárított csalánlevelet, de tavasszal, szigorúan kesztyűben, arathatsz magadnak egy nagy csokorral erdőn-mezőn is. Leggyakrabban teát készítenek belőle: egy evőkanál (3g) szárított csalánlevelet 2,5 dl forró vízzel önts le és hagyd állni kb. 15 percig, utána (lehetőleg műanyag szűrővel) szűrd le. Tavasszal és ősszel lehet 6-6 hetes méregtelenítő kúrát tartani napi 1 csésze ízesítetlen teával. Ne idd állandóan, csak kúraszerűen!
A frissen szedett levelekből készíthetsz krémlevest, főzeléket, tésztára való mártást is.
Én például életem legfinomabb, mondjuk egyetlen csalánszószos tésztáját 16 évvel ezelőtt, Firenzében ettem, egy harmadrendű kis étteremben, rendkívül finom, volt! Annyira selymes, kellemes íze volt, hogy azóta is összefut a nyál a számban, amikor rágondolok. Kissé kárpótolt azért, hogy egy egycsillagos kempingben laktunk, és egy héten belül háromszor kellett a gyerekekkel, pókcsípés illetve torokgyulladás- és láz miatt a firenzei kórházba rohanni. Dehát ki az, aki elindul egy olasz körútra egy két- és négyéves gyerekkel?
3. Mezei zsurló
Hogy még több kedved legyen megkóstolni, eláruljuk, hogy régebben kannamosófű, bábaguzsaly, cindrót, békarokka, sikárlófű, ólomsimítófű, békaláb, surlófű, vesefű néven is ismerték. Ez a növény is elsősorban vértisztító, salaktalanító hatása miatt fontos a koleszterinszint-csökkentő étrendben, de jó sebgyógyító, gyulladáscsökkentő is.
Meglepő, de fel tudja szívni a vízben oldott aranyat, 1 tonna friss szárban kb. 100 gramm aranyat képes megtartani! Persze ez nagyon kicsi mennyiség a teádban, de van gyógyító hatása! Ez is gyógynövényboltban, drogériában kapható, de gyűjteni is lehet – előtte jól nézd meg a képét az interneten! (Ha magad gyűjtesz, mindig figyelj arra, hogy biztosan felismerd a növényeket és hogy szennyezetlen helyről szedd le őket!) Ugyanúgy készítsd el, mint a csalánteát, de ebből napi három csészével is meg lehet inni.
Teaivás után mindig igyál egy pohár vizet is! Ez tényleg inkább gyógynövény, bár állítólag zsenge leveleiből lehet salátát csinálni.
4. Galagonya
Őszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája, szól az egyik legszebb Weöres Sándor-vers nyitósora. A galagonya a való életben is gyönyörű, fehér virágú bokron terem, kiváló tea-alapanyag, a legjobb szív- és vérkeringés-gyógyító növény. A virágos hajtásvéget gyűjtik, ebből készíts teát az előző kettőhöz hasonló módon.
Ha nincs szívpanaszod, elég napi egy csésze, de akár napi két-három csészével is megihatsz, ha szapora szívdobogást szeretnél enyhíteni vele. Ráadásul segíthet a változókori problémák enyhítésében is!
A gasztro-vonal se maradjon el: a bogyójából lekvárt, likőrt is lehet főzni, és még mindig megmarad a gyógyító hatás!
Megjegyzés: aki megírja e-mailben, hogyan folytatódik a vers, kap egy cvikipuszit!
5. Tyúkhúr
A kertben lehet, hogy bosszant, mert gyomnövénynek tartod, de valójában ez is gyógynövény! Akár gyomlálás közben is felszedheted, de a gyógynövényboltokban szárított formában is kapható.
Koleszterinszint-csökkentő gyógyszert is készítenek belőle, de megkóstolhatod frissen, salátákban, nyersen összeturmixolva olívaolajjal, sóval, fokhagymával krémlevesként, amelyet tejjel vagy vízzel hígíthatsz. A szárított teafűből ugyanúgy készíthetsz teát, mint a másik két gyógynövényből.
Éhgyomorra érdemes inni, napi egy-két csészével. Vigyázz, ha többet iszol, hasmenést, hányást is okozhat – pedig nagy a kísértés, mert a fogyást is segíti.
Gyakran Ismételt Kérdések
A túl sok koleszterin lerakódik az érfalakra, szűkíti, sőt el is zárhatja az ereket, szívproblémákat, magas vérnyomást okoz, növeli a stroke kockázatát.
Sok gyógyszer nagyon erős mellékhatásokkal terheli meg a szervezetünket. Ezért, ha állapotunk engedi, enyhébb, szelídebb módon segíthetünk megelőzni a betegséget, csökkenteni a kockázatot. Ráadásul a gyógynövényekkel változatos, finom ételeket-italokat készíthetünk!
Nagyon sok finom és hatásos gyógynövény és fűszernövény közül választhatunk, különösen ajánljuk a gyömbért, a csalánt, a mezei zsurlót, a galagonyát és a tyúkhúrt.
Vélemény, hozzászólás?