Mit is jelent a gurmé?
A gurmé (gourmet- én jobb szeretem így leírni, francőzösebb) egyszerre jelenti a kíváló ízléssel kiválasztott ételeket, az igényes elkészítési technikákat illetve, az ínycsiklandozó ételhez felhasznált egészséges alapanyagokat is. Ugyanúgy vonatkozik az ételre és az ínyenc emberre, aki elfogyasztja az ételt. A gurmé az „eres lo que comes”, vagyis „amit eszel, azzá leszel” filozófiáját fejleszti tökélyre.
A gurmé egyszerre tudatos és élményközpontú. Keres, kutat, képes órákat eltölteni a piacokon, vásárcsarnokokban, hogy alaposan körülnézzen, és aztán okosan kiválassza a legigényesebb alapanyagokat. Utánanéz az egészséges elkészítési módoknak, nyitott szemmel jár, kérdez és kísérletezik.
Viszont onnantól, hogy az első falatot a szájához emeli, százszázalékosan jelen van az étkezés élményében- „slow-flow”. A TÖKÉLETES FALAT. (aki megmondja, melyik filmből való, meghívom egy tonhalas szendvicsre-annyit segítek, hogy Barbra Streisand szerepel benne)
Régebben a gourmet egyet jelentett a megfizethetetlen, ínyenc ételekkel, ezért is volt mindig egy kis „negatív stichje” a „gurmé” kifejezésnek, általában egy gazdag fransziás ficsúr jelent meg lelki szemeink előtt a szó hallatán. Ma már egy kis utánajárással és tervezéssel megfizethető áron juthatunk hozzá a kitűnő minőségű alapanyagokhoz és a jó kis receptekhez. Az időt, a figyelmet és a türelmet persze nem spórolhatjuk meg, de tapasztalatból tudjuk, hogy a gurmészemléletet nemcsak az ízlelőbimbóink hálálják meg, hanem a szervezetünk, a családunk és a vacsoravendégeink is!
Milyen gurmé alapanyagok vannak, hogyan használjuk ezeket a konyhában?
A tudatos, minőségi étkezés egyik kulcsa a változatosság! A gyümölcs és a zöldség mellett gabonával (persze, ha lehet, teljes kiőrlésű legyen- lásd a híres Mediterrán Diéta), vörös hússal, hallal, baromfival egészítsük ki étrendünket! A gurmé alapanyagok egy részét otthon, a kiskertben is megtermelhetjük, és otthon is elkészíthetjük. Viszont van, amit meg kell hozzá vásárolnunk, hacsak nem állunk át a teljes önellátásra.
Az anyagbeszerzés során érdemes kimozdulnunk a komfortzónánkból, elhagyni a megszokott áruházláncokat, és megnézni, hogy mit találunk a termelői piacon, a környező biogazdaságokban, „Veddegyütt” csoportokban (ezekből hála Istennek egyre több van!), mi az, amit online megrendelhetünk (pl. extra szűz olívaolaj, olajbogyók). Tudatosan tervezzünk ételeket az adott idényre jellemző zöldségekből és gyümölcsökből, próbáljunk ki bátran új recepteket! És ha valamit idénytől függetlenül fogyasztanánk, de nem akarunk horribilis árat fizetni érte, akkor különböző tartósítási technikákkal eltehetjük későbbre. A fagyasztott zöldség minőségét például sokkal hosszabb ideig megőrizhetjük a vákuumcsomagoló segítségével.
A háztáji baromfi, lásd Boldog Csirke vagy a jó minőségű hal beszerzése nem egyszerű feladat, de megéri utánajárni! Igazi gurmé étel például a fokhagymás-babérleveles, extra szűz olívaolajon párolt vadlazac citromos-olívaolajos banánkarikákkal. És igenis fontos, hogy ne halfarmról jöjjön az a hal, hanem közvetlenül a tengerből (ebben az esetben az Északi) És ha megtaláltuk a forrást, ahonnan beszerezzük a tejet, gyümölcsöt, húst, extra szűz olívaolajat, maradjunk is hűségesek a termelőhöz, vigyük jó hírét a környezetünkben!
Ha van kertünk, erkélyünk, érdemes néhány fűszernövényt (bazsalikom, rozmaring, majoránna, snidling) vagy paradicsompalántát otthon is gondozni, esetleg egyszerűbben termelhető zöldségeket vetni (retket, hagymát, sárgarépát). Még az íze is más lesz annak a levesnek, amibe a kertünkben termesztett répa fő!
Milyen gurmé ételeket lehet könnyedén elkészíteni?
Otthon is összeállíthatjuk a tökéletes gurméreggelit, teljes kiőrlésű lisztből készült finom magos kenyérrel, olívaolajjal, joghurttal! A boltban kapható termékekhez képest az általunk elkészített alapételeknél pontosan tudjuk, hogy mit eszünk, nem kell a túltolt cukorral, tartósítószerekkel megküzdenie a szervezetünknek.
Az utóbbi időben Magyarországon is egyre komolyabb kultusza lett az otthoni kenyérsütésnek, vagy a joghurt- és kefirkészítésnek. Arra viszont vigyázni kell, több ismerősöm mondta, hogy annyira finom lett a kenyérsütőben, olívaolajjal sütött kenyere, hogy túl sokszor készítik. Hol így-hol úgy, olívabogyóval, mazsolával, oréganóval, és a sok finom kenyérkétől hirtelen elkezdtek hízni. Csak módjával! A gurmé nem habzsol, ő a kicsi, de intenzív falatokat pártolja.
Kenyeret süthetünk kovásszal vagy élesztővel, az előkészítés és a sütés szabályait betartva tetszés szerint kísérletezhetünk különböző összetételű bagettekkel, kalácsokkal, péksütikkel. Kovászt készíthetünk otthon is, csak liszt, víz és figyelem kell hozzá, a neten találhatunk egyszerűbb leírást és tudományos igényű kovászreceptet. Ha nincs türelmünk saját kovászt készíteni, kérdezzük meg az ismerőseinket, biztos találunk olyat, aki évek óta tökéletesíti otthoni kovászát, kefir- vagy joghurtgombát (a mi családunkban felhőcske néven fut) nevelget és jó szívvel ad belőle.
Ha már kész a kenyerünk, minőségi olívaolajjal, paradicsommal, és az erkélyünkön nevelt rozmaringgal tökéletes gurméélményt érhetünk el, ha összedobunk egy finom „pan tomaca”-t! Ez az olasz bruschetta katalán megfelelője. A sült paprikát is egyszerűen elkészíthetjük, köretként, salátaként is fogyaszthatjuk, elképesztően finom és csak némi olívaolaj, só és almaecet kell hozzá (megjegyzem, az almaecet rettentő jótékony hatású!). Forró nyáresték egyszerű ínyenc falatkája a vékonyra szelt serrano sonka sárgadinnyével (olaszul „prosciutto e melone”, de ideírom spanyolul is, nehogymárne: „jamón con melón”), pillanatok alatt kész van és nagyon finom.
Milyen jótékony hatásai vannak a gurmé ételeknek?
A gurmé ételeknél pontosan tudjuk, hogy mit eszünk, és hogy honnan származik az alapanyagunk. A gurmé az egészséges ételeket részesíti előnyben, a „kevesebb jobb” szemléletet követi, inkább rámegy a minőségre, mint a mennyiségre. Az ilyen étkezéssel csökkenthetjük az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, rákbetegség kialakulásának kockázatát. Megőrizzük az egészségünket és formában maradunk, vagy formába lendülünk, ki milyen állapotban leledzik eleve.
A minőségi alapanyag beszerzése során közvetlenebb kapcsolatunk lesz a termelőkkel, a kereskedőkkel, fogyasztóként is személyesebb és fenntarthatóbb viszonyba kerülünk az étel előállításával.
A gyerekek fejlődése, fizikai és pszichés egészsége is nagyban függ attól, hogy milyen táplálékhoz jutnak hozzá. Emellett nevelési szempontból is hálás a gurmékonyha: másképp áll az a gyerek az ételhez, aki ott van velünk a piacon, amikor az ismerős nénitől megvesszük a karalábét, akit beavatunk a kenyérsütés folyamatába vagy akivel közösen ültetjük, öntözgetjük a rozmaringot.
Az otthoni gurmékonyha lényege nem a versengés vagy az elitizmus, hanem az igényesség, a türelem és az odafigyelés. A terítésnél, a tálalásnál esztétikailag is kiélvezhetjük az étkezést. A gurmészemléletű konyhában nincs helye a kapkodásnak, ezzel a hozzáállással mi is nyugisabbak, türelmesebbek leszünk. És ha az étel elkészítésénél még finom vörösbort is kortyolgatunk és kubai salsa zenére mozgatjuk csípőnket hmmm….
Mennyibe kerül, ha gurmé ételeket fogyasztunk?
Hogy mennyit költünk a gurméra, az attól is függ, hogy milyen ételeket szeretnénk elkészíteni. Természetesen vannak drága, nehezen elérhető hozzávalók, de az otthon előállított alapanyagokkal, tartósított zöldségekkel, gyümölcsökkel sokat lehet spórolni. Mérjük fel, hogy mit és mikor szeretnénk enni, hol fogjuk beszerezni a hozzávalókat! A tudatos tervezéssel, előzetes felméréssel csökkenthetjük az impulzusvásárlást, a fölöslegesen felhalmozott alapanyagokat, így kevesebb étel végzi a kukában vagy a komposztban.
Miért éri meg minőségi alapanyagokból készült ételeket fogyasztani?
Ha hosszú, tartalmas és minőségi életet szeretnénk élni, mindenképp érdemes figyelni arra, hogy mit, mennyit és hogyan eszünk, a szervezetünk meghálálja. A fizikai és mentális egészségünk megóvása mellett életvezetési szempontból is megéri a minőségi ételekre alapoznunk a mindennapjainkat.
A mai ember egyik nehézsége, hogy nehezen talál időt önmagára, a családjára, a számára fontos emberekre. Bár az igényes főzés-sütés eleinte csak egy újabb időrabló tevékenység, hamar megtapasztalhatjuk jótékony hatását: ha minőségi időt és figyelmet tudunk szentelni az étel elkészítésének és az elfogyasztásának, összességében természetes ritmust ad a napjainknak, és végül több időnk lesz arra is, hogy azokkal legyünk, akik valóban fontosak nekünk.
Gyakran Ismételt Kérdések
A gurmét (gourmet) kifejezést az ínyenc, igényesen étkező emberre használják. De gurménak hívjuk az egészséges alapanyagokból készített, minőségi ételeket és azt a konyhafilozófiát is, ami a nívós étkezést részesíti előnyben.
Legyünk tudatos evők, tervezzük meg az étrendünket, együnk változatosan, vásároljunk igényes, minőségi alapanyagokat, támogassuk az őstermelőket! Legyünk nyitottak, őrizzük meg kísérletezőkedvünket, állítsunk elő minél több alapanyagot otthon!
A tudatos, igényes táplálkozással csökkenthetjük bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát (elhízás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedések, rákos megbetegedések).
Vélemény, hozzászólás?